Uszkodzenia zębów

Uszkodzenia zębów mlecznych i stałych są dla niektórych codziennym utrapieniem. Zazwyczaj urazy zębów mlecznych dotyczą siekaczy przyśrodkowych, częściej w szczęce. Jednak z badań wynika, że urazy zębów są częstsze u chłopców niż u dziewczyn. Urazami zębów są zazwyczaj urazy mechaniczne, w razie jakiegokolwiek wypadku na uszkodzenia zębów narażone są najbardziej dzieci z wadami zgryzu, oraz u dzieci które są między drugim a trzecim rokiem życia.

Do pięciu lat dzieci upadając łamią lub zwichnięciu ulegają ich zęby mleczne. W wieku już do lat dziesięciu złamaniom zębów ulegają dzieci podczas zabaw, bójek i wypadków komunikacyjnych. W urazach zębów stałych mówi się tylko o zwichnięciu zębów a nie o złamaniu korony zęba.

Gdy ząb zostaje złamany, w ponad 70% przypadków dochodzi do odłamania się szkliwa zęba oraz przesunięcie zęba i rozchwianie go w zębodole.

W urazie urazu zęba trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty. W zależności jaki uraz powstał, wtacza się leczenie rekonstrukcyjne zęba lub po prostu się go usuwa. Warto pamiętać, że jeżeli u dzieci wystąpiło zachwianie się zęba przy trawie bądź ziemi trzeba niezwłocznie wykonać badanie przeciwtężcowe.

Warto wiedzieć, że wybity ząb można zanieść dentyście w celu rekonstrukcji, ale nie można go wrzucić do woreczka czy pojemnika trzeba trzymać go w ślinie bądź w mleku i od razu po urazie udać się do stomatologa. Najczęstszymi urazami zębów są zwichnięcia zębów w szczęce. Okres wakacyjny i zimowy to pory, kiedy dochodzi do największej ilości złamań zębów.